Org.nr 919 160 675 2023 → 2024 År-til-år-analyse

VÅR ENERGI ASA: årsregnskap 2024 vs 2023

Økte 9% i driftsinntekter, svakere resultat

godkjent 2025-05-12; register 2025-06-10; journalnr 2025 444339

Full selskapsanalyse · Alle årssammenligninger

Hva endret seg

Sammenligning av årsregnskap 2024 med 2023 for VÅR ENERGI ASA. Driftsinntekter 6.85bn NOK → 7.45bn NOK (+8.8%). Årsresultat +610.23m NOK → +327.11m NOK. Egenkapital 1.77bn NOK → 832.51m NOK.

På den positive siden: driftsinntektene økte; driftsresultatet ble bedre; kontantbeholdningen økte. Press inkluderte: årsresultatet ble svakere; egenkapitalen ble svekket.

Også verdt å følge med på: tynn egenkapitalbuffer; innskutt egenkapital redusert; bokførte investeringer endret. Alle tall er hentet fra de publiserte årsregnskapene for VÅR ENERGI ASA.

Nøkkeltall

Driftsinntekter
6.85bn NOK 7.45bn NOK
+8.8%
Driftsresultat
+3.52bn NOK +3.79bn NOK
+7.8%
Årsresultat
+610.23m NOK +327.11m NOK
-46.4%
Egenkapital
1.77bn NOK 832.51m NOK
-52.9%
Bankinnskudd
734.9k NOK 278.88m NOK
+37847.3%
Sum eiendeler
19.29bn NOK 21.87bn NOK
+13.4%

Det som ble bedre

  • ↑

    Driftsinntektene økte

    Driftsinntekter gikk fra 6.85bn NOK til 7.45bn NOK (+8.8% år/år). Beregnet

  • ↑

    Driftsresultatet ble bedre

    Driftsresultat +3.52bn NOK → +3.79bn NOK (driftsmargin 51.3% → 50.9%). Beregnet

  • ↑

    Kontantbeholdningen økte

    Bankinnskudd 734.9k NOK → 278.88m NOK (+37847.3% år/år). Beregnet

Det som ble svakere

  • ↓

    Årsresultatet ble svakere

    Årsresultat +610.23m NOK → +327.11m NOK (resultatmargin 8.9% → 4.4%). Beregnet

  • ↓

    Egenkapitalen ble svekket

    Bokført egenkapital 1.77bn NOK → 832.51m NOK (egenkapitalandel 9.2% → 3.8%). Beregnet

Verdt å merke seg

  • ·

    Tynn egenkapitalbuffer

    Egenkapitalandelen er 3.8% av eiendelene — begrenset tapsevne på stand-alone basis. Tolkning

  • ·

    Innskutt egenkapital redusert

    Innskutt egenkapital falt 804.15m NOK → 33.05m NOK — sjekk kapitalnedsettelse, konvertering eller reklassifisering. Tolkning

  • ·

    Bokførte investeringer endret

    Bokført verdi investeringer / immaterielle 1.48m NOK → 31.46m NOK. Rapportert faktum